Anasayfa / Kadın / Kadınların Hayatını Olumsuz Etkileyen 4 Sorun
kadın hastalıkları
kadın hastalıkları

Kadınların Hayatını Olumsuz Etkileyen 4 Sorun

Kadınlar, genel hastalık sorunları dışında, hayatlarını olumsuz etkileyen diğer sorunlara da dikkat etmelidirler. Özellikle enfeksiyonlar, regl düzensizliği, hamilelik gibi konularda doktor tedavisi şart.

Kadınların hayatını olumsuz etkileyen sorun ve çözümler ile karşınızdayız.

vajinal enfeksiyon nedir
vajinal enfeksiyon nedir

Vajinal Enfeksiyon Nedir?

Vajinal enfeksiyon dediğimizde, akla ilk gelen vajina akıntılarıdır. Vajina akıntılarından farklı olarak, koku, vajinada yanma, vajinada kaşıntı ve ilişki sırasında kanama ve yanma, akıntıda renk değişikliği  olarak karşılaşabilirsiniz.

Vajinal enfeksiyonların tedavisinin ilk aşaması olan genital hijyen doğru yapılması gerekir. Bunları kısaca, Genital Bölge Temizliği , Tuvalette Alınması Gereken Önlemler,  Adet Döneminde Temizliğe Dikkat Edilmeli , Pamuklu İç Çamaşırı Kullanılmalı , Vajinanın Kuru Tutulması, Vajinal Duş Almayın, Vajinanın Önden Arkaya Temizlenmesi başlıkları ile sıralayabiliriz. Eğer hijyen kurallarına uyduğumuz halde enfeksiyonlar ile karşılaşıyorsak, doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi ile iyileşme sağlanır.

adet düzensizliği
adet düzensizliği

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet döneminde her kadının farklı özellikleri vardır. Bazıları hafif ağrılı ve kanamalar ile geçirirken, bazıları ise çok şiddeti ağrı ve bol kanama ile geçirir. Kanama her ne kadar çok veya az olursa olsun hormonal düzensizlikten dolayı oluşur. Bu hormonal düzensizlikler ciddi derecede hastalıkların belirtisi de olabilir. Gerekli kontroller, muayene ve ultrason tetkitleri ile yapılır. Eğer önemli bir hastalığın tespit edilmesi halinde durum ameliyata kadar gidebilir. Eğer büyük bir sorun yoksa, hormonal düzenleyiciler ile denge sağlanmaya çalışır veya herhangi bir tedavi uygulanmaz.

gebe kalamama
gebe kalamama

Hamile Olamama / Gebe Kalamama

Çocuk sahibi olmak isteyen bireyler, bazen çocuk sahibi olamıyor. Özellikle ilk ilişkiye girmelerden sonra hamile kalamayan kadınlar ve erkekler acaba kısır mıyım? endişesine kapılıyor. Ancak gebe kalamama (diğer adıyla kısırlık, infertelite hastalığı) teşhisinin konması için en az 1 yıl korunmasız ve düzenli ilişkiye girilmesi gerekir. Kısırlık teşhisi konması için önce erkeğe sperm testi yapılır. Daha sonra kadınlara yumurtlama ve tüplerde tıkanıklık testi yapılır. Testlerden elde edilen sonuçlara göre uygun tedavi veya yardımcı üreme yollarına yönlendirilir.

adet sancısı
adet sancısı

Adet Sancısı

Bazı kadınlar için adet dönemleri dayanılmaz ağrıların yaşandığı günlerdir. Yaşam kalitesini inanılmaz derecede düşüren bu ağrılara zaman zaman acil müdahale de gerekebilir. Ağrıların altında yatan neden tam olarak bilinmese de en sık rastlanan neden kronik enfeksiyonlar ve endometriozis sorunudur. Bu nedenle şiddetli adet sancısı yaşayanların mutlaka doktora görünmesi, altta yatan nedenin bulunması şarttır. Ağrı kesici, ödem çözücü, gerekirse psikolojik destek sağlanması gibi kişiye özel uygulamalar yapılması gerekebilir.

Bunu Yazan : Kadın Çocuk

Merhaba! Sitemize hoşgeldiniz. Ben Kadın Çocuk editörüyüm. Sizin ve bebeğiniz, çocuğunuz için faydalı olacak içerikler üretiyorum. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür eder, boş zamanlarınızda bilgi edinmek için sitemize beklerim.