Anasayfa / Bebek / Çocuklarımıza Tuvalet Eğitimini Nasıl Vermeliyiz?
tuvalet eğitimi çocuklar
tuvalet eğitimi çocuklar

Çocuklarımıza Tuvalet Eğitimini Nasıl Vermeliyiz?

Çocuklarımızın tek başlarına, kimseye ihtiyaçları olmadan tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmesi için bu eğitimin verileceği çocuk, yeterince beceriye ulaşmış olmalıdır. Aksi halde, hem çabalarımız hem de çocuğumuzun öz güveni boşa gidecektir.

Büyük bilinen yanlışlardan bir diğeri ise, çocuklarımıza tuvalet eğitimi verirken, tuvaletinin geldiğini çocuğun hissetmesi ve çocuğumuzu tuvalete götürmemizdir. Buna tuvalet eğitimi diyemeyiz. Çünkü baştan sona tüm ihtiyaçlarını kendisi giderdiğinde tuvalet eğitiminin tüm süreci tamamlanmış olmaktadır. Bu eğitimi vermeden önce çocuğunuzun kaslarının gelişmiş olması gerekmektedir. Aksi halde kendi başına tuvalet ihtiyacını karşılayamaz.

tuvalet eğitimi
tuvalet eğitimi

Tuvalet Eğitimine Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk yetiştirmek konusu zorlu bir süreçtir ve bazı hatalar onların hayatlarına yansımaktadır. Tuvalet eğitimi konusunda da bazı dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu sebeple ebeveynler ani bir kararla tuvalet eğitimine başlamayı kesinlikle düşünmemelidir. Çocukların 2 yaşına ulaşması kesinlikle beklenmeli ve gözlemler sonucunda bu eğitime başlanmalıdır. Tuvalet eğitimine hazır olan çocuklar içinse aşağıdaki maddelere dikkat etmek önem arz etmektedir. Aksi durumda çocukların geleceğine yansıyan bazı durumlar tetiklenebilir.

 • Yeni bir kardeşinin olmamasına
 • Eşler arasında geçimsizlik ve boşanma gibi durumların olmamasına
 • Evin değiştirilmemesine
 • Yakın bir kişinin kaybedilmemiş olmasına
 • Ciddi bir hastalık yaşamadığına dikkat etmek gerekmektedir. Bu durumlar en az bir tanesi bile eğitimin ertelenmesi doğru olacaktır.

Tuvalet Eğitimine Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Tuvalet eğitimi için çocuğun belli bir gelişim seviyesinde olması gerektiğini daha önce belirtmiştik. Buna göre tuvalet eğitimine başlanma yaşı olarak 2 yaş olarak uygun görülmüştür. 2 yaşına erişmiş bir çocuğun hal ve hareketleri özenle takip edilmelidir çünkü tuvalet eğitimine uygun olup olmadığı konusunda ipuçları içermektedir. Örneğin; bu seviyeye ulaşmış bir çocuk, tuvaletle ilgili terimleri kullanmaya başlar, tuvalet davranışlarını taklit eder, altının dolu olmasından rahatsızlık duyar ve tuvalet ihtiyacı da belli düzene girer. Bu sebeple çocuk bu dönemlerde özenle takip edilmelidir ve tuvalet eğitimi için kesinlikle zorlanmamalıdır.

tuvalet eğitimi nasıl yapılır
tuvalet eğitimi nasıl yapılır

Tuvalet Eğitimi için İzlenebilecek Yöntemler

Tuvalet eğitiminin verilmesi aşamasında uygulanacak yöntemler ve izlenecek tutum, çocuk üzerinde oldukça etkili olacaktır. Bu sebeple tuvalet eğitimi için çocukla aramızda sağlıklı bir iletişim kurmak gerekmektedir. Ayrıca daha önce belirttiğimiz gibi hal ve hareketleri de özenle takip edilmelidir. Ayrıca aşağıda belirttiğimiz maddelere de dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

 • Tuvalet eğitimi sırasında çocuğun bu konuda göstermiş olduğu en ufak bir başarıyı bile takdir edin. Bu konuda çocuğun eğitime başlar başlamaz her şeyi tam ve doğru bir şekilde yapmasını beklemeyin!
 • Çocukların vazgeçilmezi olan oyunları kullanarak da tuvalet eğitimi verilebilir. Bunun için tuvalet eğitimi konusunda hazırlanmış oyun kartları kullanılabilir. Bu sayede çocuklar tuvalette uygulanması gereken adımları da öğrenmektedir.
 • Tuvalet eğitimi için çocukların bazı terimleri öğrenmesi gerekmektedir. Bunun da en güzel yöntemlerin ikisi kitap okumak ve hikâye anlatmaktır. Bu aktiviteler sayesinde çocuklar da süreç hakkında gerekli bilgiyi edinmiş olurlar ve terimleri daha sağlıklı bir şekilde kullanabilirler.
 • Bebek bezinin bırakılması da bu dönemde oldukça önemlidir. Alıştırma külotları belli bir dönem kullanılabilir olsa da bunları sonlandırmak gerekmektedir. Hatta bebek bezinin gece yatarken takma gibi davranışlar da bırakılmalıdır.
 • Tuvalet eğitimi için eşyaların ve yöntemin anlatılması da oldukça önemlidir. Başlangıçta tuvaletteki eşyalar çocuğa tanıtılmalı ve kullanımları öğretilmelidir. Hatta kendisinin kullanmasını sağlamak için lazımlığa oturmasını da sağlamak önemlidir.
 • Bu sürecin sabrı oldukça zorlayan bir süreç olduğu unutulmamalı ve gerekli sabır ve sakinlik gösterilmelidir. Ayrıca tuvalet eğitimine dahil olan kişilerin de bu konuda sabırlı olması oldukça önemlidir. Ayrıca tüm herkesin tutarlı bir şekilde davranıyor olması gerekmektedir.
 • Öğretmen gibi çocuklar üzerinde belli bir otoriteye sahip kişileri de tuvalet eğitimi için kullanmak gerekebilir.
 • Geçiş sürecinde hem çocuk hem kendiniz için rahat çıkarılabilir giysileri tercih etmek oldukça rahatlatıcıdır.
 • kız çocukları için tuvalet eğitimi
  kız çocukları için tuvalet eğitimi

Kız Çocuğu İçin Tuvalet Eğitimi

Hijyen ve yöntem anlamında kız ve erkek çocuklarının bazı konulara dikkat etmesi gerekmektedir. Tuvalet eğitimi sırasında verilecek ve gösterilecek bu tarz tavsiyeler, onların tüm hayatları boyunca sürdürecekleri alışkanlıkları olacaktır. Kız çocuklarının bu konuda öğrenmesi ve alışkanlık edinmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi temizliklerini önden arkaya doğru yapmaları olacaktır. Çünkü bu alışkanlık vajinal bölge sağlığı ve hijyeni için oldukça önemlidir. Ayrıca kızlar erkeklere oranla bazı konuları konuşmaya daha meyillidir. Bu sebeple tuvalet eğitimi ve bu konuyla ilişkili konularda kız çocukları herhangi bir ortamda rahatlıkla bazı şeyleri söyleyebilir. Böyle durumlarda onlara karşı sert tutum sergilenmemelidir.

Kız çocukları, vücutlarını tanımaya başladıkları andan itibaren erkek çocuklarıyla arasındaki farklılığı da hissederler. Bu konuda aşırı kaçmadan basit düzeyde anlatmak ve bu bölgelerin mahremiyetini onlar kazandırmak oldukça önemlidir. Buna ek olarak kız çocukları bir şekilde erkeklerin ayakta tuvalet ihtiyacını giderdiğini gözlemleyebilirler. Bu da hem çocuk olmaları hem de keşfetme dürtülerinden kaynaklı olarak deneme ihtiyacı doğurmaktadır. Böyle bir istekle karşılaştığınızda bunu engellemek yerine denemelerine müsaade etmek gerekmektedir.

erkek çocuklar için tuvalet eğitimi
erkek çocuklar için tuvalet eğitimi

Erkek Çocuğu İçin Tuvalet Eğitimi

Erkek çocukları, kız çocuklarına oranla tuvalette daha fazla sabır gerektirmektedirler. Tuvalet ihtiyacını gidermek için kullanılan yöntemler sebebiyle kazaya elverişli olması, sabrın gerektiği kısımdır. Bu konuda erkek çocuklarının ayakta tuvalet ihtiyacını gidermelerine müsaade edilmeli ve bundan uzak tutulmalıdır. Bu konuda yöntem anlamında babasından da destek alınabilir.

Elleri Yıkama Alışkanlığı

Günümüzde herkes, umumi tuvaletlerde, ihtiyacını giderdikten sonra ellerini yıkamadan giden kişilere denk gelmiştir. Hijyen ve temizlik anlamında da oldukça önemli bir konudur. Çünkü tuvaletler birçok tehlikeli mikrobun ve virüsün barındığı ortamlardır ve gerekli hijyenik tedbirler alınmadığında rahatlıkla bulaşabilirler. Bu sebeple tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra bol köpüklü sabunla ellerin yıkanması çocuklara aşılanmalıdır. Çocuk yaşta kazanılan bu alışkanlık sayesinde de tehlikeden daha uzak olacaktır.

 

Bunu Yazan : Kadın Çocuk

Merhaba! Sitemize hoşgeldiniz. Ben Kadın Çocuk editörüyüm. Sizin ve bebeğiniz, çocuğunuz için faydalı olacak içerikler üretiyorum. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür eder, boş zamanlarınızda bilgi edinmek için sitemize beklerim.

Kontrol Et

evde göz makyajı nasıl yapılır

Evde Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyaj yapmak güzellik ve bakımın en önemli parçalarından bir tanesidir. Bu nedenle birçok kadın makyajı …